View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

GAME OF THE WEEK: Girls basketball

Darlington (9–4, 6–1) at Mineral Point (11–3, 6–1)

GAME OF THE WEEK: Girls basketball

DARLINGTON SENIOR Kennedy Rankin (#34) scored nine of her 11 points in the second half to rally the Redbirds over Mineral Point, 64-62, on Dec 1.

/


POSTED January 18, 2018 12:07 p.m.

GAME OF THE WEEK (Jan. 18–24)

GIRLS BASKETBALL: Darlington (9–4, 6–1) at Mineral Point (11–3, 6–1), Thursday, 7:30 p.m.

     Darlington travels to Mineral Point tonight in a Southwest Wisconsin Activities League battle of first-place teams in this week’s McDonald’s SWnews4U.com Game of the Week.

     The Redbirds (9–4, 6–1) bounced back from a 58–53 loss at Cuba City last Tuesday, its first defeat in conference play, and hammered visiting Iowa–Grant 71–27 Friday night to remain in a three-way tie for first-place in the SWAL. Junior guard Kathleen Mathias poured in a game-high 21 points to lead the way for Darlington and senior forward Kennedy Rankin chipped in 16 points to send the Redbirds flying over the visiting Panthers.

     The Pointers (11–3, 6–1) meanwhile, are coming off a convincing 58–41 victory over Cuba City on Friday night three days after a dominating 78–46 win at Boscobel. The Pointers are riding a seven-game winning streak since a 64–35 loss at Platteville (11–2) on Dec. 12. They have won 10 of their past 11 games dating back to a 64–62 loss at Darlington on Dec. 1.

     Mathias scored a game-high 16 points to lead three Redbirds in double figures in that Dec. 1 win over Mineral Point. Kaylee Meyers added 15 points and Rankin chipped in 11 points for the winners. McKenna Reichling scored a team-high 14 points to lead the Pointers in the first meeting between the two schools.

 

 

Other Area Conference Games this week:

SWC 

Richland Center (9–6, 2–3) at Platteville (9–2, 3–1, #6 D3), Friday, 8:15 p.m.

Prairie du Chien (7–6, 3–2) at Dodgeville (13–2, 5–0, #10 D3), Friday, 8:15 p.m.

River Valley (3–11, 1–4) at Lancaster (5–9, 0–5), Friday, 8:15 p.m.

 

SWAL

Boscobel (9–3, 4–3) at Southwestern (3–9, 1–6), Thursday, 7:30 p.m.

Cuba City (10–4, 6–1) at Riverdale (7–6, 3–4), Thursday, 7:30 p.m.

Fennimore (3–11, 0–7) at Iowa–Grant (4–8, 2–5), Thursday, 7:30 p.m.

 

Iowa–Grant at Mineral Point, Tuesday, 7:30 p.m.

Fennimore at Boscobel, Tuesday, 7:30 p.m.

Riverdale at Darlington, Tuesday, 7:30 p.m.

Southwestern at Cuba City, Tuesday, 7:30 p.m.

 

Six Rivers West

Shullsburg (11–2, 6–1, #10 D5) at Cassville (1–11, 0–7), Thursday, 7 p.m.

Belmont (6–6, 3–3) at Potosi (9–2, 6–1), Thursday, 7:30 p.m.

Highland (3–10, 2–5) at Benton (8–6, 3–4), Thursday, 7:30 p.m.

 

Benton at Shullsburg, Tuesday, 7:30 p.m.

Highland at Belmont, Tuesday, 7:30 p.m.

River Ridge (12–3, 4–3) at Potosi, Tuesday, 7:30 p.m.

 

 

BOYS BASKETBALL: This Week’s Area Conference Games

SWC 

Prairie du Chien (8–4, 3–2) at Dodgeville (5–8, 2–3), Friday, 6:30 p.m.

River Valley (7–6, 4–1) at Lancaster (8–6, 0–5), Friday, 6:30 p.m.

Richland Center (6–6, 2–3) at Platteville (11–4, 4–1), Friday, 6:30 p.m.

 

SWAL

Riverdale (0–10, 0–5) at Fennimore (10–1, 4–1, #8 D4), Thursday, 7:30 p.m.

Riverdale (0–10, 0–5) at Boscobel (1–12, 0–6), Friday, 7:30 p.m.

Darlington (8–4, 4–2) at Iowa–Grant (3–7, 2–3), Friday, 7:30 p.m.

Cuba City (7–3, 4–1) at Mineral Point (7–3, 4–1), Friday, 7:30 p.m.

Fennimore (10–1, 4–1) at Southwestern (7–4, 3–2), Friday, 7:30 p.m.

Mineral Point (8–4, 4–1) at Iowa–Grant (3–7, 2–3), Friday, 7:30 p.m.

 

Six Rivers West

Potosi (8–4, 5–0) at Highland (5–6, 1–4), Thursday, 7:30 p.m.

Benton (8–5, 2–3) at Belmont (0–10, 0–6), Friday, 7:30 p.m.

Highland (5–6, 1–4) at River Ridge (6–6, 3–2), Friday, 7:30 p.m.

Cassville (6–5, 4–1) at Shullsburg (6–6, 3–2), Friday, 7:30 p.m.

 

WRESTLING: This week’s area conference duals

SWC

Platteville/Belmont at Richland Center, 7 p.m.

Lancaster at River Valley, 7 p.m.

Dodgeville at Prairie du Chien, 7 p.m.

SWAL

Boscobel at Darlington/Black Hawk, (at South Wayne), 7 p.m.

Iowa–Grant/Highland at Cuba City/Southwestern/Benton, 7 p.m.

 

Area tournaments

Monroe Invitational, Saturday, 9:30 a.m. —  Participating area teams include Belmont/Platteville, Beloit Memorial, Clinton, Cuba City, Darlington, Lake Mills, Monroe, Orfordville Parkview, Prairie du Chien and Whitewater.

 

Commenting is not available.

Commenting not available.

Please wait ...