View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Weather doesn’t dampen fine regional performances

Weather doesn’t dampen fine regional performances

BELMONT SENIOR Austin Adams advanced to sectionals with the Braves’ 4x800-meter relay team.

/


POSTED May 25, 2017 10:16 a.m.

    CUBA CITY – After battling lightning, rain and technical problems throughout the meet, Monday’s stormy weather eventually became issue enough to postpone the Cuba City WIAA Division 3 Regional Track and Field Meet.
    The girls’ teams completed 17 of the 18 events and the boys’ teams finished 16 events, leaving just three events remaining when they returned to Cuba City High School on Tuesday afternoon. (The outcome of those remaining races was not available at press time.)
    The boys’ 3,200-meter run will be the first event to be run, followed by the girls’ and boys’ 1,600-meter relay races.
    Darlington has all but locked up the girls’ regional championship after capturing six regional titles and rolling up 148 team points through 17 events. The Lady Redbirds qualified 13 individuals for sectional competition in nine events and also moved on three relay teams with one relay left to run.
    Cuba City sits in second-place with 130 points with two-time defending regional champion Benton/Scales Mound/Shullsburg in third-place with 128 points. The Zephyrs have already won five regional titles and advanced 12 individuals to sectionals in 10 events along with two relay teams.
    Belmont and Black Hawk each qualified one individual for sectionals.
    Senior Paige Schilling won the 3,200 (13:52.94) and junior Reghan Komprood won the 1,600 (5:48.14), and the Darlington duo joined with junior Emma Crist and sophomore Ilse Mendez to win the 3,200 relay (10:45.21) for the Lady Redbirds.
    Junior Hunter Weber won the pole vault (9’9”) with a school record-tying effort, and junior Kennedy Rankin won the discus (123’10”) for the Lady Redbirds.
    Junior Emma Lawrence advanced in four events after winning the 100-meter high hurdles (17.34), 300 low hurdles (47.44), the triple jump (33’7”) and the 400 relay (51.64) along with senior Paige Murphy, and freshmen Calli Jerry and Chloe Matthews.
    BSMS leads the way in the boys’ meet with 146 points with two events to go. Darlington is still within striking distance to capturing their 11th straight regional crown sitting in second with 133 points, while Cuba City is third with 116 points.
    The Zephyrs have crowned three regional champions and advanced 13 individuals in 10 events along with three relay teams. The Redbirds have won six regional titles and also advanced 13 individuals in 10 events along with three relay teams.
    Belmont sits fourth with 42 points after winning two events and advancing three individuals and a relay team to sectionals.
    BSMS senior Jeremiah Bailey won the high jump (5’10”) and triple jump (40’3”), and freshman Caleb O’Neill won the 400 (55.14) for the Zephyrs.
    Junior Grady Reilly won the 110 hurdles (15.64) and 300 hurdles (43.54) for the Redbirds, while junior Tanner Evenstad won the 800 (2:06.54) and joined senior Conner Hackett, junior Paul King and sophomore Tucker Lange to win the 3,200 relay (8:30.70).
    Sophomore Trae Schilling won the 1,600 (5:02.54), and the 800 relay team of seniors Jared Meister and Trevor Johnson and juniors Kameron Blosch and Curtis Blosch added a regional title (1:34.84) for the ‘Birds.
    Belmont junior Jacob Wedig swept the throwing events by winning the shot put (46’0.75”) and the discus (152’7”) for the Braves.
    Listed below are all the sectional qualifiers from Monday’s Meet.
    The 2017 WIAA Division 3 sectional track and field meet will be hosted by Bangor High School on Thursday, May 25, beginning at 3:30 p.m.
    The top four place winners in each event and any individual or relay team whose performance in sectionals ranks among the top four sectional finishers in all the D3 sectional meets will advance to the 2017 WIAA State Track and Field Meet to be held at UW-La Crosse’s Veterans Memorial Stadium on Friday and Saturday, June 2-3.

2017 WIAA DIVISION 3 REGIONAL MEET
Boys Standings (thru 16 events): Benton/Scales Mound/Shullsburg 146, Darlington 133, Cuba City 116, Belmont 42, Southwestern 37, Potosi 37, Monticello 36, Pecatonica/Argyle 34, Cassville 20, Black Hawk 5.

Other Sectional Qualifiers: 100- 4- Ben Sigwarth, BSMS, 11.64; 200- 3- Blake Whalen, D, 24.24; 400- 2- Isaac Wiegel, Bel, 55.24; 4- Alexis Cruz, D, 59.94; 800- 2- Tucker Lange, D, 2:06.84; 4- Josh Redfearn, BSMS, 2:09.24; 1600- 4- Ryan Krueger, BSMS, 5:09.04; 3200- not competed; 110HH- 2- Mitchell Wagner, D, 16.24; 3- Ben Davis, BSMS, 17.64; 300IH- 2- Wagner, D, 45.14; 400R- 2- Darl (Jared Meister, Trevor Johnson, Whalen, Kameron Blosch), 45.84; 3- BSMS (Jeremiah Bailey, Lance Lierman, Ethan Shetler, Sigwarth), 46.14; 800R- 2- BSMS (Bailey, Sigwarth, David Germaine, Aaron Pulvermacher), 1:34.84; 1600R- not competed; 3200R- 2- BSMS (Redfearn, Troy Turpin, Germaine, Aaron Pulvermacher), 8:38.19; 3- Belmont (Wiegel, Josh Adams, Andrew Weber, Seth Peters), 9:10.81; PV3- C. Blosch, D, 11’0”; 4- B. Davis, BSMS, 10’6”; HJ- 2- B. Davis, BSMS, 5’9”; 3- Wagner, D, 5’9”; LJ- 2- Lierman, BSMS, 18’11.75”; 3- Sigwarth, BSMS, 18’8.75”; TJ- 2- M. Wagner, D, 39’11”; 3- Caleb O’Neill, BSMS, 37’9.5”; D- 3- Connor McGowan, D, 135’7”; 4- Jacob Winslow, BSMS, 128’4”.

Girls Standings (thru 17 events): Darlington 148, Cuba City 130, Benton/Scales Mound/Shullsburg 128, Pecatonica/Argyle 53.5, Monticello 47, Potosi 45, Southwestern 29, Black Hawk 20, Belmont 17.7, Cassville 17.

Other Sectional Qualifiers: 100- 2- Paige Murphy, BSMS, 12.64; 400- 3- Haley Gertsch, BH, 1:04.04; 800- 4- Ilse Mendez, D, 2:38.54; 1600- 4- Kaylee Turpin, BSMS, 6:17.54; 3200- 2- Emma Crist, D, 13:53.04; 3- Bailey McDonald, D, 13:57.74; 4- Abby Pahnke, BSMS, 14:10.34; 100HH- 2- Katie Pingel, BSMS, 17.44; 300LH- 2- Lizzie Schwartz, D, 51.04; 400R- 3- Darl (Sadie Fitzsimons, Natty Soper, Kaylee Meyers, Kathleen Mathias), 53.54; 800R- 2- Darl (Fitzsimons, Meyers, Schwartz, Mathias), 1:51.44; 1600R- not completed; 3200R- 2- BSMS (Michelle Greenfield, Kristy Kruger, Eve Notrott, Pahnke), 11:25.22; PV- 3- Chloe Matthews, BSMS, 7’0”; LJ- 2- Murphy, BSMS, 16’10.25”; 3- Meyers, D, 15’3.5”; TJ- 2- Murphy, BSMS, 32’8.5”; 3- Fitzsimons, D, 29’10.25”; SP- 4- Olivia Whalen, D, 33’2”; D- 2- Taryn Rankin, D, 123’4”; 3- Brianna Leahy, BSMS, 122’5”; 4- Elsie deHaan, Bel, 101’4”.
At Cuba City, on Monday, May 22

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

Please wait ...