View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Wildcats run away with boys’ title at Clayton Ridge Invite

Wildcats run away with boys’ title at Clayton Ridge Invite

The Southwestern/Cuba City/Benton boys' cross country team won the team title at the Clayton Ridge Invitational on Tuesday, Sept. 5 as the Wildcats placed five runners in the top 10 to run away wit...

/


POSTED September 14, 2017 10:23 a.m.

GUTTENBERG, Iowa — The Southwestern/Cuba City/Benton boys' cross country team placed its top five runners in the top 10 — all finishing within 41 seconds of each other — to run away with tht team title at the nine-team Clayton Ridge Invitational held at the Guttenberg Golf Course on Tuesday, Sept. 5.

Senior Preston Bousley placed second overall in a time of 18:10 to lead the Wildcats to a first-place finish with 19 team points. Seniors Weston Morley (18:15) and Aaron Pulvermacher (18:21) came in third and fourth, respectively, for the ‘Cats, while senior Josh Redfearn placed seventh (18:38) and junior Isaac Erschen followed in eighth (18:51) to complete the team finish.

The Lady Wildcats placed ninth in the girls’ varsity race with 252 points. Sophomore Carmen Brant placed 54th overall in 27:37 to lead the way for the tri-op. Senior Staci Reynolds was 58th (28:22), followed by sophomore Claira Droessler in 76th (33:42), junior Becca Kitelinger in 80th (35:15) and junior Grace Gaber in 81st (35:43).

Edgewood/Colesburg senior Jacob Wessel won the varsity boys’ race in 17:35, while Central Community junior Ciera Deitchler won the varsity girls’ race in 20:04.

The Wildcats also won the boys’ junior varsity race with 15 points behind a 1-2 finish for senior David Germaine (19:49) and freshman Ethan Pickel (20:54). Tri-op eighth-grader Kayci Martensen finished first (11:05) in the junior high girls’ two-mile race at the meet.

At Spring Green, on Saturday, Sept. 9, the Wildcats finished 16th in the varsity boys’ large school division at the River Valley Invitational.

  The SW/CC/B tri-op will compete at the Cascade Invitational to be held at the Fillmore Fairways Country Club on Friday, Sept. 15, starting at 4 p.m.

 

CLAYTON RIDGE INVITATIONAL

Boys Meet

Varsity Team Scores:  Southwestern/Cuba City/Benton 19, Alburnett 92, Sumner/Fredericksburg 101, Kee 121, Central Community 125, Beckman 132, Clayton Ridge 154, MFL/MarMac 173, Egewood/Colesburg inc. 

JV Team Scores:  Southwestern/Cuba City/Benton 15, Sumner/Fredericksburg 40, Alburnett inc. 

Junior High Team Scores:  Beckman 31, Kee 41, Central Community 50, Southwestern/Cuba City/Benton inc, Alburnett inc, Sumner/Fredericksburg inc, Clayton Ridge inc. 

SW/CC/B Results: Vars: 2- Preston Bousley, 18:10; 3- Weston Morley, 18:15; 4- Aaron Pulvermacher, 18:21; 7- Josh Redfearn, 18:38; 8- Isaac Erschen, 18:51; 11- Ryan Krueger, 19:17; 13- Quinn Allbee, 19:23. JV: 1- David Germaine, 19:49; 2- Ethan Pickel,20:54; 5- Ethan Kammerude, 21:26; 6- Wiilie O’Neil, 21:36; 7- James Haas, 23:43. JH: 3- Justin Reuter, 12:29; 18- Dylan Rouse,14:55; 30- Jackson Klang, 16:39. 

 Girls Meet

Varsity Team Scores: Kee 32, Central Community 47, Sumner/Fredericksburg 62, Beckman 113, Alburnett 142, MFL/MarMac 143, Clayton Ridge 180, Egewood/Colesburg 213, Southwestern/Cuba City/Benton 252

Junior High Team Scores:  Central Community 31, Clayton Ridge 48, Sumner/Fredericksburg 66, Southwestern/Cuba City/Benton 85, Alburnett inc, Beckman inc, Kee inc.

 SW/CC/B Results: Vars: 54- Carmen Brant, 27:37; 58- Staci Reynolds, 28:22; 76- Claira Droessler, 33:42; 80- Becca Kitelinger, 35:15; 81- Grave Gaber, 35:43. JH: 1- Kayci Martensen, 11:05; 15- Michaela Runde, 17:25; 22- Keira McAulife, 19:07; 23- Elayna Pickel, 19:41; 24- Reelyn Dreessens 19:42; 25- Bailey Dammen, 19:51. 

At Guttenberg Golf Course, on Tuesday, Sept. 5

 

2017 RIVER VALLEY INVITATIONAL

Large School Varsity Boys Team Scores:  Madison La Follette 59, Monona Grove 79, Dodgeville/Mineral Point 89, Dubuque Senior 100, Monroe 124, McFarland 128, Sauk Prairie 239, Deforest 259, Mauston 283, Mt. Horeb 289, Holmen 291, Milton 321, Lodi 339, Wisconsin Dells 367, River Valley 384, Southwestern/Cuba City/Benton 418, Reedsburg 459, Richland Center/Ithaca 578.

 SW/CC/B Boys Results: Vars– 61- Weston Morley, 18:44; 74- Preston Bousley, 19:01; 80- Aaron Pulvermacher, 19:10; 98- Ryan Krueger, 19:48; 105- David Germaine, 20:21; 114- Ethan Pickel, 21:18; 119- Ethan Kammerude, 22:01. JV– 204- Willie O’Neil, 22:56; 243- James Haas, 24:34. Jr. High– 10- Justin Reuter, 9:17; 161- Jackson Klang, 12:14; 191- Dylan Rouse, 13:06.

 SW/CC/B Girls Results: JV– 107- Staci Reynolds, 27:31; 126- Annie Cerjak, 28:30; 159- Claira Droessler, 30:53. Jr. High– 1- Kayci Martensen, 8:42; 28- Hanna Martensen, 10:40; 142- Reelyn Dreessens, 13:03; 150- Michaela Runde, 13:31; 153- Keira McAulife, 13:49; 159- Elayna Pickel, 14:01; 167- Bailey Dammen, 14:50.

At Spring Green, on Saturday, Sept. 9

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

Please wait ...