View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Prep Track & Field results (Lancaster, River Ridge, Potosi, Cassville)

Prep Track & Field results (Lancaster, River Ridge, Potosi, Cassville)

Lancaster’s Ethan Klar finished sixth in the 100 at last Thursday’s Lancaster Invite with a time of :12.36.

/


POSTED April 20, 2017 9:33 a.m.

The Lancaster boys and girls track and field teams competed at Dodgeville last Tuesday night in a triangular meet with Platteville and Dodgeville/Mineral Point.

Sophomore Devin Wagner had an impressive showing with first-place finishes in the 100 (:13.37), 200 (:29.2) and the long jump (15’5”).

On the boys side, junior Hunter Liddell placed first in the long jump with a leap of 18’0”.

 

Dodgeville Triangular

(from Tuesday, April 11)

Boys

Top finishers from Lancaster

Long jump - 1. Hunter Liddell 18’0”. Shot put - 2. Dalton Gardner 39’11”. Discus - 3. Dalton Gardner 130’9”. 

Girls

Top finishers from Lancaster

100 - 1. Devin Wagner :13.37. 200 - 1. Devin Wagner :29.2. Triple jump - 2. Kennedy Handel 26’9.5”. Long jump - 1. Devin Wagner 15’5”. 

 

At last Tuesday night’s North Crawford Invite, the River Ridge girls track and field team finished first of 10 competing teams with 195 points, and the boys placed fourth with 101, as the two combined to win the co-ed traveling trophy with 296 points.

 

North Crawford Invite

(from Tuesday, April 11)

Boys

Team scores - 1. Kickapoo/La Farge 150; 2. Royall 130.5; 3. North Crawford 128; 4. River Ridge 101; 5. Wauzeka 93; 6. Wonewoc-Center 25; 7. Seneca 23; 8. De Soto 22.5; 9. River Ridge J.V. 16.

Top finishers from River Ridge

100 - 5. Riley Bloom :13.27. 200 - 4. Ivan Trautsch :26.41. 400 - 4. Isaac White :57.52; 7. Ivan Trautsch :58.52. 800 - 4. Cole Crubel 2:22.15; 8. Bryly Clark 2:38.53. 1600 - 4. Cole Crubel 5:31.26. 3200 - 7. Travis Jelinek 13:36.18; 8. Jonathan Breuer 14:02.02. 110 hurdles - 7. Jake Breuer :20.53; 8. Jonathan Breuer :21.32. 4x100 - 3. (Shane West, Will Esser, Riley Bloom, Ty Bloom) :52.12. 4x200 - 4. (Will Esser, Caleb Lenzendorf, Ty Bloom, Riley Bloom) 1:49.19. 4x400 - 4. (Cole Crubel, Ivan Trautsch, Isaac White, Caleb Lenzendorf) 4:00.83. 4x800 - 3. (Bryly Clark, Travis Jelinek, Eric Breuer, Isaac White) 9:51.33. High jump - 2. Isaac White 5’8”; T7. Cole Crubel 4’8’. Pole vault - 2. Caleb Lenzendorf 9’6”; 6. Ty Bloom 8’6”; 8. Eric Breuer 7’6”. Triple jump - 4. Ivan Trautsch 36’1”. Shot put - 2. Bryan Maring 41’0”; 8. Shane Durns 32’2.75”. Discus - 2. Shane Durns 103’3”; 6. Bryan Maring 99’4”.

Girls

Team scores - 1. River Ridge 195; 2. Wauzeka 107; 3. North Crawford 92; 4. Kickapoo/La Farge 83; 5. De Soto 74; 6. Royall 35.5; 7. Wonewoc-Center 26; 8. River Ridge J.V. 15.5; 9. Seneca 7; 10. North Crawford J.V. 4.

Top finishers from River Ridge

100 - 4. Ashton Marshall :14.65; 5. Katie DeVoss :14.69. 200 - 1. Karli Jandro :29.31; 8. Allison Ploessl :30.98. 400 - 1. Karli Jandro 1:05.04; 3. Faith Schier 1:08.30; 5. Rachael Herrick 1:10.07. 800 - 2. Faith Schier 2:44.02; 3. Riley Klein 2:49.10. 1600 - 3. Taylor Langmeier 6:17.07. 3200 - 4. Rebecca Breuer 14:12.52; 6. Taylor Langmeier 15:08.62. 100 hurdles - 4. Taylor Cooley :22.12. 300 hurdles - 1. Skylar White :54.00; 4. Taylor Cooley :58.16. 4x100 - 1. (Ashton Marshall, Katie DeVoss, Jaci Williams, Allison Ploessl) :57.76. 4x200 - 1. (Katie DeVoss, Ashton Marshall, Allison Ploessl, Jaci Williams) 2:02.21. 4x400 - 1. (Karli Jandro, Rachael Herrick, Riley Klein, Taylor Cooley) 4:47.88. 4x800 - 1. (Rebecca Breuer, Rachael Herrick, Faith Schier, Riley Klein) 11:57.30. High jump - 2. Taylor Langmeier 4’4”; 4. Katie DeVoss 4’0”. Pole vault - 2. Skylar White 8’0”. Long jump - 1. Karli Jandro 14’1”; 6. Rachael Herrick 13’2”. Triple jump - 1. Skylar White 30’7”; 5. Taylor Langmeier 26’5”; 6. Faith Schier 26’3.5”. Shot put - 2. Skylar White 29’11.5”; 3. Taylor Linder 27’11.5”. Discus - 7. Taylor Linder 71’6”.

 

 

In their first home meet of the 2017 season, the Lancaster boys track and field team placed sixth of 12 teams with 60 points at last Thursday night’s Lancaster Invite, while the Lancaster ladies placed seventh of 12 teams with 48 points.

 

Lancaster Invitational

(from Thursday, April 13)

Boys

Team scores - 1. Platteville 158; 2. River Valley 85; 3. Dodgeville/Mineral Point 76; 4. Prairie du Chien 67; 5. Fennimore 65; 6. Lancaster 60; T7. Boscobel 55, Cuba City 55; 9. Viroqua 41; 10. Belmont 24; 11. De Soto 7; 12. Southwester 2.

Top finishers from Lancaster

100 - 6. Ethan Klar :12.36. 1600 - 4. Jonathon Murphy 4:55.09. 3200 - 3. Tyler Graney 11:22.53. 110 hurdles - 3. Everett LaBudda :18.96. 300 hurdles - 5. Everett LaBudda :46.72. 4x100 - 5. (Matthew Withey, Tony Pozorski, Hunter Liddell, Ethan Klar) :48.48. 4x200 - 4. (Matthew Withey, Tyson Kelz, Aaron Murphy, Everett LaBudda) 1:41.17. 4x400 - 3. (Jonathon Murphy, Matthew Withey, Austin Doyle, Hunter Liddell) 3:44.61. 4x800 - 1. (Jonathon Murphy, Austin Doyle, Aaron Murphy, Hunter Liddell) 8:55.20. Long jump - 5. Jonaton Murphy 17’9.25”. Shot put - 6. Dalton Gardner 41’11.25”. Discus - 5. Dalton Gardner 133’4”.

Girls

Team scores - 1. Platteville 123; 2. Dodgeville/Mineral Point 107; 3. Viroqua 105; 4. Cuba City 93; 5. Prairie du Chien 66; 6. Boscobel 63; 7. Lancaster 48; 8. Fennimore 43; 9. River Valley 27; 10. Southwestern 6; 11. De Soto 5; 12. Belmont 3.

Top finishers from Lancaster

100 - 5. Devin Wagner :13.87. 200 - 6. Devin Wagner :28.61. 3200 - 1. Maddie Hampton 12:50.89; 2. Hanna Cohen 13:13.49. 4x200 - 8. (Kennedy Handel, Megan Volkmann, Alayna Carl, Elizabeth Walker) 2:04.40. 4x800 - 3. (Maddie Hampton, Megan Volkmann, Hanna Cohen, Cora Reuter) 11:22.78. Long jump - 2. Devin Wagner 15’10”. Shot put - 5. Morelia Galvan 30’10.5”. Discus - 5. Mallory Bahl 94’2”. 

 

 

At last Thursday night’s Cassville Invite, the Cassville girls team placed fifth of seven teams with 58 total points, while the Cassville boys finished seventh of seven teams with eight points.

The River Ridge girls team scored a whopping 198 points to finish first last Thursday night, while the River Ridge boys scored 147 points to finish second.

For the Potosi Chieftains, the boys team placed fifth wit 37 total points, while the girls finished fourth with 66 points.

 

Cassville Invitational

(from Thursday, April 13)

Boys

Team scores - 1. North Crawford 198; 2. River Ridge 147; 3. Benton/Scales Mound/Shullsburg 85; 4. Pecatonica/Argyle 59; 5. Potosi 37; 6. Black Hawk 11; 7. Cassville 8.

Top finishers from River Ridge

200 - 4. Ivan Trautsch :26.02. 400 - 3. Ivan Trautsch :58.46; 5. Isaac White :59.14. 800 - 2. Cole Crubel 2:22.82. 1600 - 1. Cole Crubel 5:26.0. 3200 - 4. Travis Jelinek 13:42.23; 5. Jonathan Breuer 14:29.11. 110 hurdles - 3. Jake Breuer :19.30. 4x100 - 3. (Caleb Lenzendorf, Ty Bloom, Riley Bloom, Shane West) :51.98. 4x200 - 2. (Ty Bloom, Will Esser, Caleb Lenzendorf, Riley Bloom) 1:49.34. 4x400 - 2. (Cole Crubel, Ivan Trautsch, Isaac White, Bryly Clark) 4:02.37. 4x800 - 3. (Bryly Clark, Eric Breuer, Travis Jelinek, Bryan Barrita) 10:22.50. High jump - 1. Isaac White 5’4”; 5. Cole Crubel 5’0”. Pole vault - 1. Caleb Lenzendorf 10’0”; 2. Ty Bloom 8’6”; 3. Eric Breuer 8’0”; 5. Will Esser 7’0”. Long jump - 6. Brett Breuer 15’3”. Triple jump - 2. Ivan Trautsch 36’3”; 5. Shane Durns 32’0”; 6. Bryan Barrita 31’10”. Shot put - 1. Bryan Maring 38’11.5”; 6. Shane Durns 33’5”. Discus - 1. Bryan Maring 112’5”; 2. Shane Durns 105’0”.

Top finishers from Cassville

110 hurdles - 5. Dylan Duvall :20.38. 4x100 - 4. (Dalton Pojar, Dylan Duvall, Parker Johll, Colten Whipkey) :54.19. Shot put - 5. Parker Johll 33’7.5”. 

Top finishers from Potosi

100 - 1. Jeffrey Jacobson :12.46. 1600 - 2. Nelson Bauer 5:27.41; 6. Andrew McKillip 5:50.38. 110 hurdles - 4. Christian Bauer :20.35. 4x200 - 3. (Jeffrey Jacobson, Evan Bloyer, Christian Bauer, Tyler Thingvold) 1:50.15. 4x400 - 3. (Jeffrey Jacobson, Evan Bloyer, Andrew McKillip, Tyler Thingvold) 4:13.03. Long jump - 5. Christian Bauer 16’1”. 

Girls

Team scores - 1. River Ridge 198; 2. North Crawford 105; 3. Pecatonica/Argyle 69; 4. Potosi 66; 5. Cassville 58; 6. Benton/Scales Mound/Shullsburg 19; 7. Black Hawk 16.

Top finishers from River Ridge

100 - 3. Karli Jandro :14.18; 4. Ashton Marshall :14.19. 200 - 2. Karli Jandro :28.60; 4. Allison Ploessl :29.75. 400 - 1. Karli Jandro 1:03.96; 4. Rachael Herrick 1:10.83; 6. Riley Klein 1:13.19. 800 - 1. Faith Schier 2:40.12; 4. Riley Klein 2:49.80; 5. Mckenzie Graf 3:01.57. 1600 - 2. Taylor Langmeier 6:11.15; 3. Faith Schier 6:21.42. 3200 - 1. Taylor Langmeier 15:08.60; 3. Rebecca Breuer 16:35.18. 100 hurdles - 5. Taylor Cooley :21.58; 6. Jasmine Kopp :23.92. 300 hurdles - 1. Skylar White :52.46; 4. Taylor Cooley :59.31. 4x100 - 3. (Ashton Marshall, Allison Ploessl, Faith Schier, Katie DeVoss) :56.31. 4x200 - 4. (Katie DeVoss, Mckenzie Graf, Kyleigh Mulrooney, Rylee Zinkle) 2:13.05. 4x400 - 3. (Riley Klein, Taylor Cooley, Kyleigh Mulrooney, Jaci Williams) 5:05.20. 4x800 - 2. (Rebecca Breuer, Mckenzie Graf, Rylee Zinkle, Kyleigh Mulrooney) 12:56.12. High jump - 3. Taylor Langmeier 4’6”; 4. Katie DeVoss 4’4”. Pole vault - 2. Skylar White 7’6”; 3. Rebecca Breuer 7’0”. Long jump - 1. Karli Jandro 14’3.5”; 3. Faith Schier 13’1”; 4. Rachael Herrick 12’10.5”. Triple jump - 1. Skylar White 31’0”; 2. Rachael Herrick 28’8”; 3. Taylor Langmeier 27’6”; 5. Rebecca Breuer 26’11”. Shot put - 4. Skylar White 29’4”.

Top finishers from Cassville

100 hurdles - 1. Ashley Williams :18.21. 300 hurdles - 3. Ashley Williams :56.91. 4x200 - 3. (Kasha Vogt, Abi Borcherding, Jordan Dressler, Ashley Williams) 2:10.07. 4x400 - 5. (Abi Borcherding, Grace Vogt, Kennedy McMillan, Amber Iffert) 5:29.32. High jump - 5. Jordan Dressler 4’2”; 6. Grace Vogt 4’0”. Long jump - 5. Lydia Reynolds 11’10”; 6. Kennedy McMillan 11’2”. Shot put - 1. Kennedy McMillan 35’8”; 2. Paige Johll 34’1.5”. Discus - 3. Paige Johll 8’2”; 4. Kennedy McMillan 82’10”.

Top finishers from Potosi

200 - 5. Madelyn Kruser :29.82. 800 - 3. Brooke Dressler 2:43.19. 100 hurdles - 2. Maggie Schmitz :19.44; 4. Lily Reynolds :20.94. 300 hurdles - 2. Lily Reynolds :54.12. 4x100 - 4. (Alison Kruser, Justice Udelhofen, Brittany Horner, Marissa Mayers) 1:01.68. 4x200 - 2. (Maggie Schmitz, Justice Udelhofen, Brittany Horner, Madelyn Kruser) 2:03.10. 4x400 - 1. (Maggie Schmitz, Lily Reynolds, Brooke Dressler, Madelyn Kruser) 4:49.65. Shot put - 3. Grace Morgan 33’8”. Discus - 1. Grace Morgan 91’1”.

 

This past Monday evening, the Chieftains of Potosi competed at the Prairie du Chien Relays, where the girls scored six points and the did not score any amongst a very tough field of competitors.

The top finisher for the Potosi boys squad was Christian Bauer, who placed 10th in the 110 hurdles with a time of :19.05.

On the girls side, Lily Reynolds placed sixth in the 300 hurdles (:54.32), while the 800 sprint medley relay team of Reynolds, Madelyn Kruser, Brittany Horner and Maggie Schmitz placed sixth (2:09.21) as well.

 

Prairie du Chien Relays

(from Monday, April 17)

Boys

Team scores - 1. La Crosse Central 158; 2. Darlington 92; 3. Onalaska 78; 4. Platteville 69; 5. River Valley 64; 6. Dodgeville/Mineral Point 62; 7. Prairie du Chien 40; 8. Westby 37; 9. Fennimore 32; 10. Boscobel 23; 11. Viroqua 20; 12. Richland Center 16; 13. Belmont 11. Potosi did not score.

Top finishers from Potosi

110 hurdles - 10. Christian Bauer :19.05. 100 - 11. Jeffrey Jaacobson :12.11. 300 hurdles - 12. Christian Bauer :48.87. 

Girls

Team scores - 1. La Crosse Central 112; 2. Viroqua 86; 3. Platteville 83.5; 4. Dodgeville/Mineral Point 81; 5. Darlington 69; 6. Onalaska 63; 7. Westby 59.5; 8. Richland Center 44; 9. Praire du Chien 30; 10. Fennimore 28; 11. Boscobel 21; 12. River Valley 13; 13. Potosi 6; 14. Belmont 3.

Top finishers from Potosi

300 hurdles - 6. Lily Reynolds :54.32. 800 sprint medley - 6. (Madelyn Kruser, Brittany Horner, Maggie Schmitz, Lily Reynolds) 2:09.21. 1600 - 10. Brooke Dressler 6:19.60. 

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

Please wait ...