View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Serres leads Hillmen boys to D3 team title at Verona

Serres leads Hillmen boys to D3 team title at Verona

Junior Jace Serres finished second in Division 3 and 19th out of 140 runners in Saturday’s 20-team Verona Invitational. Serres’ performance led Platteville to the D3 boys team title.

/


POSTED September 7, 2017 11:16 a.m.

VERONA — The Platteville High School boys and girls cross country teams kicked off the 2017 season at the 20-team Verona Invitational on Saturday.

The Platteville boys team won the Division 3 competition with Jace Serres (17:01) medaling, placing 19th overall in the field of 140 and second in D3 with a time of 17:00.22. 

Serres was followed by junior Calvin Wernimont (8th/64th, 18:06), junior Alex Sonsalla (11th/82nd, 18:37), senior Logan Henry (14th/86th, 18:42), sophomore  Miles Steckling (18th/92nd, 18:53), junior John Cramer (22nd/97th, 19:00) and junior Lucas Johnson (26th/110th, 19:39) rounding out the top seven scorers for the Hillmen.

The Platteville girls team placed fifth out of the seven teams in the Division 3 competition and 17th overall. 

Junior Cori Kettler was Platteville’s first finisher at 22:35. She placed 20th in D3 and 77th overall out of 134 varsity runners. Senior Morgan Wehnke came in 23rd/83rd (22:52), followed by senior Julia Kasper (27th/91st, 23:06), freshman Harmony Bell (30th/95th), sophomore Alexis Thompson (33rd/112th) and senior Hanna Langmaier (37th/112th)

Sophomore Brittani Meis had to drop out with a hip injury rounding out the top seven scorers for the Hillmen.

Platteville raced Dodgevill/Minearl Point in a Southwest Wisconsin Conference dual on Tuesday and then will compete in the Luther College All-American Invitational on Saturday in Decorah, Iowa.

 

Verona Invitational

(from Saturday, Sept. 1 @ Verona)

(Girls, 5,000 meters)

Division 3 team scores: 1.Wisconsin Dells 22, 2.La Crosse Aquinas 68, 3.Westby 75, 4.Mauston 87, 5.Platteville 118, 6.Westfield/Montello 158, 7.New Glarus/Monticello 197.

Top finishers: 1.JLaura Beghin (WB)18:38.92, 2.Emily Cunningham (WD) 20:26.64, 3.Lindsay Cunningham (WD) 20:26.71, 4.Ryanne Schneider (Aquinas) 20:37.31, 5.Journey Malacina (Mauston) 20:40.51.

Platteville: 20.Cori Kettler 22:35, 23.Morgan Wehnke 22:52, 27.Julia Kasper 23:06, 30.Harmony Bell 23:19, 33.Alexis Thmpson 23:36, 37.Hanna Langmeier 24:19.

(Boys, 5,000 meters)

Division 3 team scores: 1.Platteville 52, 2.La Crosse Aquinas 60, 3.Mauston 80, 4.New Glarus/Monticello 114, 5.Wisconsin Dells 115, 6.Westby 127, 7.Whitewater 143.

Top finishers: 1.Hayden Fredrickson (Westby) 16:23.63, 2.Jace Serres (Pla) 17:00.22, 3.Jeremiah Degroot (Aquinas) 17:04.49 3.Josiah Ziebell (Mauston) 17:31.73, 5.Pablito Schulz (WD) 17:58.33.

Platteville: 2.Jace Serres 17:01, 8.Calvin Wernimont 18:06, 11.Alex Sonsalla 18:37, 14.Logan Henry 18:42, 18.Miles Steckleing 18:53, 22.John Cramer 19:00, 26.Lucas Johnson 19:39.

 

Iowa–Grant competes at Darlington Invite

 

DARLINGTON — The shorthanded Iowa–Grant Panthers competed at the 23-team Darlington Invitational on Saturday.

Neither I–G team factored in the team scoring as the Panthers didn’t have complete teams.

Freshman Nick Connolly led the boys’ with a 24th-place finish (18:39.8).

Sophomore Sam McLeer (108th) and freshman Cora Fritz (111th) were the only Panther girls that competed.

Iowa–Grant will return to action Saturday at the River Valley Invitational.

 

Darlington Invitational

(from Saturday, Sept. 1 @ Darlington)

(Girls, 5,000 meters)

Team scores: 1.Prairie du Chien 76, 2.Darlington 88, 3.Beaver Dam 96, 4.Wisconsin Heights/Barneveld 104, 5.Dodgeville/Mineral Point 108, 6.Lancaster 108, 7.Albany 154, 8.Cashton 193, 9.Cashton 193, 9.Mount Horeb 214, 10.Fennimore 271, 11.Richland Center/Ithca 34, 12.River Valley 348, 13.Belleville 391, 14.Shullsburg 396, 15.Saint Ambrose Academy 401, 16.Iowa–Grant inc., North Crawford inc., Holy Family inc., Stockton/Warren (Ill.) inc., River Ridge inc., Pecatonica/Argyle inc., Riverdale inc.

Top finishers: 1.Jada Donaldson (Beaver Dam) 20:23.3, 2.Lydia Murphy (Lan) 20:32, 3.Amber Huser (PdC) 20:41, 4.Reghan Komprood (Dar) 20:41, 5.Helen Carstens (NC) 20:45.7.

Iowa–Grant: 108.Sam McLeer 30:38.1, 111.Cora Fritz 33:11.4.

(Boys, 5,000 meters)

Team scores: 1.Dodgeville/Mineral Point 35, 2.Darlington 67, 3.Beaver Dam 131, 4.Mount Horeb 144, 5.Wisconsin Heights/Barneveld 151, 6.River Valley 183, 7.Southwestern/Cuba City/Benton 187, 8.Fennimore 231, 9.Lancaster 269, 10.Albany 288, 11.Belleville 293, 12.Pecatoinca/Argyle 301, 13.Cashton 313, 14.Holy Family 320, 15.North Crawford 397, 16.Riverdale 434, 17.Iowa–Grant inc., Tri-State Home School inc., River Ridge inc., Stockton/Warren inc., Prairie du Chien inc., Richland Center/Ithaca inc. Shullsburg inc..

Top finishers: 1.Cade Ferron (Beaver Dam) 17:03.8, 2.Henry Keith (Dodge/Point) 17:08.7, 3.Juan Navarro (Dodge/Point) 17:25.8, 4.Payton Heinberg (Darlington) 17:32.0, 5.Ian Barry (Fennimore) 17:33.4.

Iowa–Grant: 24.Nick Connolly 18:39.8, 47.Easton Dobson 19:43.0, 61.Jesse Buroker 20:20.4,  110.Sawyer Dobson 23:52. 

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

Please wait ...