View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Great first impression

First-year Cassville/Potosi co-op places 2nd (girls) and 3rd (boys) at conference

Great first impression

Cassville/Potosi junior Ashley Williams won the girls 10 hurdles (pictured), finished second in the 300 hurdles and the 4x400 relay, and fourth in the pole vault at Monday’s Six Rivers Conference m...

/


POSTED May 16, 2019 12:51 p.m.

PLATTEVILLE — The Cassville/Potosi girls’ track and field team finished second of eight teams with 127 total points, while the boys’ team finished third with 135.5 total points at Monday’s Six Rivers Conference meet held on the campus of UW–Platteville.

Winning both team titles was the tri-op of Benton/Scales Mound/Shullsburg, who scored 161 points on the boys’ team, and 159 for the girls.

Leading the Cassville/Potosi girls’ team Monday night was Anna Kartman, who finished first in the long jump (16’3”) and the triple jump (33’0.25”), as well as second in the 100 (13.17). She also anchored the winning 4x100 relay team (54.13), which also included Maggie Schmitz, Lydia Reynolds and Brittany Horner.

Earning first place in the 100 hurdles was Ashley Williams (16.80), as well as a second-place finish in the 300 hurdles (50.31) and a fourth-place finish in the pole vault (7’0”). Williams was also a member of the second-place 4x400 relay (4:29.69), which also included Lily Reynolds, Lydia Reynolds and Anna Kruser.

Kruser also placed second in the 800 (2:30.81), while Ally Ihm finished third in the 1600 (5:57.98) and the 3200 (13:08.87). 

The Cassville/Potosi boys were led by Colin Esser, who placed first in the 100 (11.68) and the long jump (22’1.5”), second in the 200 (23.47) and third in the discus (128’7”). 

Dylan Duvall brought home a first-place finish in the 110 hurdles (16.01) and a second-place finish in the 300 hurdles (43.91), while Gunnar Stappert placed third in the high jump (5’2”).

Ty Bausch placed second in the triple jump (38’10.75”), third in the long jump (19’6”), fourth in the 100 (:12.24), and was a member of the second-place 4x100 relay (:47.85), along with Tyler Thingvold, Evan Bloyer and Jeffrey Jacobson.

Andrew Mckillip placed fourth in the discus (121’3”) and fifth in the shot put (39’11”), and Evan Bloyer was fourth in the 200 (:23.73).

Nelson Bauer placed third in the 1,600 (5:00.39) and   fifth in the 3,200 (11:06.36).

The co-op team will next compete in the division 3 Lancaster Regional on Monday, May 20.

Comets  compete at Sparky Reynolds Invite

BOSCOBEL — At the 39th Annual Steve “Sparkey” Reynolds Memorial Invite held last Friday, the competition was stiff and points were hard to come by for area teams.

Even still, there were a number of athletes who rose above the competition to score valuable points for their team.

On the boys’ side, Lancaster finished second of 22 competing teams with 70.5 total points, coming up 12.5 points short of the top team from Dodgeville/Mineral Point. Cassville/Potosi finished tied for ninth with 34 total points, while River Ridge was 11th with 31 points.

The top finisher for the Cassville/Potosi boys’ team was Esser in the discus, who finished second with a throw of 132’1”.

Fourth-place finishes were captured by Duvall in the 110 hurdles (16.43), the 4x100 relay team of Jacobson, Bloyer, Bausch and Esser (46.46) and the 4x200 relay team of Bloyer, Bausch, Esser and Gunnar Stappert (1:35.92).

Bloyer also established a new school record in the 200 with a time of 23.8 in his preliminary race, and finished fifth in the final with a time of 24.0.

On the girls’ side, Lancaster finished fourth of 21 teams with 53 total points, while Cassville/Potosi placed sixth with 43 points, and River Ridge tied for 12th with 29 points.

Leading the Cassville/Potosi girls’ team with a second-place finish in the 100 hurdles (16.41) and a third-place finish in the 300 hurdles (49.97) was Williams.

Kartman brought home third-place finishes in the 100 (:13.20) and the triple jump (33’3.75”), establishing a new school record in the triple jump.

Kruser finished fourth in the 800 and established a new school record with her time of 2:28.14, while also finishing fifth in the 200 (:29.25).

 

Six Rivers Conference Meet

(from Monday, May 13 @ UW–Platteville)

(Boys)

Team scores - 1.Benton/Scales Mound/Shullsburg 161, 2.River Ridge 137, 3.Cassville/Potosi 135.5, 4.Pecatonica/Argyle 103, 5.Monticello 51.5, 6.Belmont 41, 7.Black Hawk 28, 8.Albany 21.

Belmont’s top finishers (top 8)

800 — 7.Zach Mester 2:22.21. 1,600 — 4.Brady Johnston 5:01.31. 3,200 — 2.Johnston 10:41.30. 110 hurdles — 5.Trenton Shepherd 19.93. 4x200 relay — 4.Belmont (Christian Fure, Andrew Weber, Troy Johnson, Seth Peters) 1:45.11. 4x800 relay — 2.Belmont (Peters, Fure, Weber, Johnston) 9:07.02. High jump — 5(tie).Johnson 5’0”. Triple jump — 4.Wber 38’0”.

Cassville/Potosi’s top finishers (top 8)

100 – 1.Colin Esser 11.68, 4.Ty Bausch 12.24. 200 – 2.Colin Esser 23.47, 4.Evan Bloyer 23.73. 400 – 8. Bosco Kin 1:00.37. 1,600 – 3.Nelson Bauer 5:00.39. 3,200 – 5. Bauer 11:06.36. 110 hurdles – 1.Dylan Duvall 16.01. 300 hurdles – 2.Duvall 43.91, 7.Tyler Thingvold 48.20. 4x100 relay – 2.Cassville/Potosi (Thingvold, Bloyer, Bausch, Jeffrey Jacobson) 47.85. 4x200 relay – 3.Cassville/Potosi (Gunnar Stappert, Thingvold, Cody Klein, Bloyer) 1:39.08. 4x400 relay – 5.Cassville/Potosi (Duvall, Kin, Connor Mckillip, Bauer) 4:12.51. High jump – 3.Stappert 5’2”. Pole vault – 5.Bauer 9’6”, 7.Thingvold 8’0”. Long jump – 1. Esser 22’1.5”, 3.Bausch 19’6”. Triple jump – 2.Bausch 38’10.75”. Shot put – 5.Andrew Mckillip 39’11”, 6.Klein 38’6”. Discus – 3. Esser 128’7”, 4.A. Mckillip 121’3”, 8.Nick Edge 95’11”.

(Girls)

Team scores — 1.Benton/Scales Mound/Shullsburg 159, 2.Cassville/Potosi 127, 3.River Ridge 122, 4. Albany 118, 5.Monticello 63, 6.Belmont 47, 7.Black Hawk 28, 8.Pecatonica/Argyle 27.

Belmont’s top finishers (top 8)

400 — 5.Lori Moctezuma-Zayas 1:05.93. 4x400 relay — 8.Belmont (Moctezuma-Zayas, Abby Reuter, Mattea Kramer, Lizzy Haag) 4:35.95. 4x800 relay — 1.Belmont (Moctezuma-Zayas, Reuter, Haag, Kramer) 10:59.70.  High jump — 5.Haag 4’4”. Shot put — 2.Sasha Wrege 31’10”, 6.Makayla Krantz 27’9”. Discus — 2.Sasha Wrege 106’7”, 3.Elsie deHaan 102’9”, 8.Krantz 77’6”.

Cassville/Potosi’s top finishers (top 8)

100 — 2.Anna Kartman 13.17. 200 – 6.Lily Reynolds :28.71, 8. Justice Udelhofen 28.91. 400 – 4. Lily Reynolds 1:03.45. 800 - 2. Anna Kruser 2:30.81. 1,600 – 3.Ally Ihm 5:57.98. 3,200 - 3.Ihm 13:08.87. 100 hurdles - 1. Ashley Williams 16.80, 8.Olivia Adams 19.03. 300 hurdles – 2.Williams 50.31, 6.Olivia Adams 53.57. 4x100 relay – 1.Cassville/Potosi (Maggie Schmitz, Lydia Reynolds, Brittany Horner, Kartman) 54.13. 4x200 relay – 4.Cassville/Potosi (Jade McDonald, Lilly Post, Kasha Vogt, Horner) 2:01.57. 4x400 relay – 2.Cassville/Potosi (Williams, Lily Reynolds, Lydia Reynolds, Kruser) 4:29.69. 4x800 - 5.Cassville/Potosi (Kyran Brinkman, Lucia Zarza, Breanna Donaldson, Sydney Fecht) 12:44.74. High jump – 8.Horner 4’2”. Pole vault – 4.Williams 7’0”, 7.McDonald 5’6”. Long jump – 1. Kartman 16’3”, 7.Lydia Reynolds 14’10.25”. Triple jump – 1.Kartman 33’0.25”, 3.Lydia Reynolds 31’5.25”. Shot put – 5.Horner 29’1”, 8.Brooklyn Friederick 25’11”. 

 

 

Boscobel Sparky Reynolds Invitational

(from Friday, May 10 @ Boscobel)

(Boys)

Team scores — 1.Dodgeville/Mineral Point 83, 2.Lancaster 70.5, 3.Boscobel 58, 4.Richland Center 57, 5.Fennimore 56, 6.Cashton 51.5, 7.Darlington 49, 8.Wauzeka/Steuben 35, 9.Hillsboro 34, 9.Cassville/Potosi 34, 11.River Ridge 31, 12.Kickapoo/La Farge 30.5, 13.Cuba City 27.5, 14.Prairie du Chien 21, 15.Brookwood 20, 16.Platteville JV 12, 17.Seneca 9, 18.De Soto 7, 19.North Crawford 6, 19.Belmont 6, 21.Southwestern 3, 22.Riverdale 1.

Belmont’s top finishers (top 8)

1,600 — 8.Brady Johnston 4:57.25. 4x800 relay — 4.Belmont (Seth Peters, Christian Fure, Payton Nielsen, Johnston) 9:17.38.

Cassville/Potosi’s top finishers (top 8)

200 — 5.Evan Bloyer 24.0. 3,200 — 5.Nelson Bauer 10:56.0. 110 hurdlers — 4.Dylan Duvall 16.43. 4x100 relay — 4.Cassville/Potosi (Jeffrey Jacobson, Bloyer, Ty Bausch, Colin Esser) 46.46. 4x200 relay — 4.Cassville/Potosi (Gunnar Stappert, Bloyer, Bausch, Esser) 1:35.92. Discus — 2.Esser 132’1”, 6.Andrew Mckillip 125’0”.

(Girls)

Team scores — 1.Richland Center 72.5, 2.Cuba City 69, 3.Darlington 54, 4.Lancaster 53, 5.Dodgeville/Mineral Point 51, 6.Cassville/Potosi 43, 7.Cashton 42, 8.Fennimore 41, 9.Boscobel 36, 10.North Crawford 33, 11.Ithaca/Weston 31, 12.River Ridge 29, 12.Prairie du Chien 29, 14.Kickapoo/La Farge 27, 15.Brookwood 23, 16.De Soto 15.5, 17.Hillsboro 14, 18.Riverdale 12, 19.Belmont 10, 20.Seneca 7, 20.Southwestern 7, Platteville JV 0.

Belmont’s top finishers (top 8)

4x800 relay — 8.Belmont (Lori Moctezuma-Zayas, Abby Reuter, Ashlee Meylor, Mattea Kramer) 11:22.25. Discus — 4.Sasha Wrege 102’0”, 5.Elsie deHaan 100’4”.

Cassville/Potosi’s top finishers (top 8)

100 — 3.Anna Kartman 13.20. 200 — 5.Anna Kruser 29.25. 400 — 6.Lily Reynolds 1:05.38. 800 — 4.Kruser 2:28.14. 1,600 — 8.Ally Ihm 5:57.34. 100 hurldes — 2.Ashley Williams 16.41. 300 hurdles — 3.Williams 49.97. 4x400 relay — 7.Cassville/Potosi (Kasha Vogt, Lydia Reynolds, Brittany Horner, Kartman) 55.31. 4x400 relay — 7.Cassville/Potosi (Williams, Lydia Reynolds, Ihm, Lily Reynolds) 4:37.0. Triple jump — 3.Kartman 33’3.75”.

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

Please wait ...