View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal
POSTED December 28, 2017 10:07 a.m.

GAMES OF THE WEEK: Prep basketball

Plattevillle hosts 14-team Holiday Jamboree

GAMES OF THE WEEK: Prep basketball

/


Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

GAME OF THE WEEK (Dec. 27–Jan. 2)

PREP BASKETBALL: Platteville Boys Basketball Holiday Jamboree and Girls Candy Cane Classic

PLATTEVILLE — Platteville High School will take its turn hosting the 14-team Holiday Jamboree prep basketball tournament Wednesday through Friday.

Fourteen high schools will take part in the three-day event that will feature 28 total games, both boys and girls varsity and JV.

Barneveld, Living Word Lutheran, Mineral Point, Mount Horeb, Richland Center and host Platteville will compete in the 3rd annual Girls Candy Cane Classic, a rotating Holiday tornament, that was held at Mineral Point and Richland Center the past two years..

Potosi, Black Hawk, Galena (Ill.) and Wauzeka–Steuben will compete in the small schools division of the first Platteville Boys Holiday Jamboree tournament, while Lakeland Union, River Ridge (Ill.), Clinton and host Platteville will compete for the Boys Holiday Jamboree large schools championship.

The event will tipoff Wednesday at 3 p.m. with a pair of JV girls basketball games. 

The Platteville girls’ varsity girls will host Living Word Lutheran Thursday night at 8:15, and will then play Barneveld on Friday at 1:30 p.m. in the final girls’ game of the event.

The Platteville boys’ varsity will host Clinton Thursday at 8:15 p.m.and will then play either Lakeland or River Ridge Friday at either 3:30 or 5:45.

The Potosi boys’ varsity will face Wauzeka/Steuben at 3 p.m. Thursday and will face either Galena or Black Hawk Friday afternoon at either noon or 1:45 p.m.

 

PLATTEVILLE HOLIDAY JAMBOREE SCHEDULE 

(WEDNESDAY, DEC. 27)

GIRLS JV  

3 p.m.: Richland Center vs. Barneveld (HS) 

3:00: Mount Horeb vs. Mineral Point (North Gym) 

4:30: Platteville vs. Living Word Lutheran (North) 

GIRLS VARSITY  

4:45: Richland Center vs. Barneveld (HS)

6:30: Mount Horeb vs. Mineral Point (HS)

8:15: Platteville vs. Living Word Lutheran (HS)

(THURSDAY, DEC. 28)

GIRLS JV  

9 a.m.: Richland Center vs. Mount Horeb (North)

10:30: Platteville vs. Barneveld (Middle School)

11:45: Living Word Lutheran vs. Mineral Point (MS)

GIRLS VARSITY

10 a.m.: Living Word Lutheran vs. Mineral Point (HS)

11:45: Richland Center vs. Mount Horeb (HS)

1:30: Platteville vs. Barneveld (HS)

BOYS JV

1:00: Wauzeka–Steuben vs. Potosi (MS)

1:00: Black Hawk vs. Galena (North)

3:30: Lakeland vs. River Ridge (MS)

3:30: Platteville vs. Clinton (North)

BOYS VARSITY

3:00: Wauzeka–Steuben vs. Potosi (HS)

4:45: Lakeland vs. River Ridge (HS)

6:30: Black Hawk vs. Galena (HS)

8:15: Platteville vs. Clinton (HS)

(FRIDAY, DEC. 29)

BOYS JV

9:30: Winner G1 vs. Winner G2 (HS)

9:30: Loser G1 vs. Loser G2 (MS)

9:30 a.m.: Winner G3 vs. Winner G4 (North)

11:00: Loser G3 vs. Loser G4 (North)

BOYS VARSITY (all games in HS)

12:00: Loser G1 vs. Loser G2

1:45: Winner G1 vs. Winner G2

3:30: Loser G3 vs. Loser G4 

5:45: Winner G3 vs. Winner G4


Please wait ...