View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal
POSTED May 16, 2019 1:16 p.m.

GAME OF THE WEEK (Prep Track & Field): Six Rivers Conference Meet

BSMS sweeps Six Rivers’ titles for seventh straight season

GAME OF THE WEEK (Prep Track & Field): Six Rivers Conference Meet

Benton/Scales Mound/Shullsburg sophomore Maddie Russell finished second in the pole vault at Monday's Six Rivers Conference meet by clearing 8'6".

/


Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.swnews4u.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.swnews4u.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.

PLATTEVILLE – A pair of league records fell as the Benton/Scales Mound/Shullsburg boys’ and girls’ track and field teams captured the team titles at the Six Rivers Conference Meet for the seventh year in a row.

Junior Matt Davis broke one of the records and won three individual conference titles to lead the Zephyrs to the boys’ title with 161 points, and freshman Kayci Martensen added a new conference record and also won three events to lead the Lady Zephyrs to the girls’ team title with 159 points at the 2019 Six Rivers Conference Meet held at UW-Platteville on Monday, May 13.

River Ridge edged Cassville/Potosi, 137 to 135.5, to take second in the boys’ standings, while the Comets (127) finished second ahead of the Timberwolves (122) in the girls’ standings. Belmont placed sixth as a team in both the boys’ and girls’ meets with 41 and 47 points, respectively, and Black Hawk came in seventh in each meet with 28 points apiece. 

All eight league teams crowned a conference champion in at least one event, while of the teams won titles in both the boys’ and girls’ meet. BSMS led the way with 10 conference champions. Cassville/Potosi claimed seven titles, Monticello crowned six champions and River Ridge won five at the meet.

M. Davis leapt away with the title in the boys’ high jump setting a new conference, tri-op and school record with his winning mark of 6’6”. He raced to titles in the 200-meter dash (23.15) and the 300-meter intermediate hurdles (42.61), and placed second in the long jump (20’7”).

Sophomore Chandler Kelly won the 800-meter run (2:11.27) and teamed with Caleb O’Neill, Evan Graves and Ben Vandigo to win the 1,600-meter relay (3:44.08). Vandigo, Graves and O’Neill also joined with Sam Townsend to win the 400-meter relay (47.78).

Black Hawk senior Colby Argall earned the title in the triple jump (39’9.5”) and placed fourth in the long jump (19’5.5”) for the Warriors.

Junior Brady Johnston led the way for the Braves by placing second in the 3,200 run (10:41.30) and combining with Seth Peters, Christian Fure and Andrew Weber to take second in the 3,200 relay (9:07.02).

Martensen swept the distance races on Monday, winning the 1,600 in a conference record time of 5:17.73 and adding titles in the 800 (2:20.17) and the 3,200 (12:11.70).

Senior Trinity Law won a title in the girls’ high jump (4’10”) for the Zephyrs.

The Lady Braves’ 3,200-meter relay team of Lori Moctezuma-Zayas, Abby Reuter, Lizzy Haag and Mattea Kramer ran away with the conference crown in 10:59.70, and the Lady Warriors’ 1,600-meter relay team of Emily Triem, Grace Neff, Kaylee Marty and Natalie Leuzinger won a conference title in 4:29.14.

Listed below are all the other area place winners from Monday’s Six Rivers Conference Meet.

The 2019 WIAA Division 3 regional track and field meet will be held at Darlington High School on Monday, May 20, beginning at 4 p.m. The top four competitors in each event advance to sectional competition, which will be held at Bangor High School on Thursday, May 23, beginning at 3:30 p.m.

 

SIX RIVERS CONFERENCE MEET

Girls team Scores: Benton/Scales Mound/Shullsburg 159, Cassville/Potosi 127, River Ridge 122, Albany 118, Monticello 63, Belmont 47Black Hawk 28, Pecatonica/Argyle 27. 

Area Placewinners: 100- 6- Trinity Law, BSMS, 13.80; 8- Grace Neff, BH, 13.92; 200- 7- Kylie Monson, BSMS, 28.80; 400- 7- Lori Moctezuma-Zayas, Bel, 1:05.93; 8- Neff, BH, 1:06.32; 800- 4- Alison Winter, BSMS, 2:47.53; 1600- 2- Hildie Sigwarth, BSMS, 5:52.06; 7- Ella Reilly, BSMS, 6:14.15; 3200- 2- H. Sigwarth, BSMS, 13:01.64; 100HH- 2- Kayla Klotz, BSMS, 17.28; 6- Claire Tiedman, BSMS, 18.52; 7- Emily Triem, BH, 18.89; 300LH- 4- Klotz, BSMS, 52.01; 5- Triem, BH, 53.01; 4x100R- 2- BSMS (Chloe Matthews, Law, Madison Russell, Joelle Sigwarth), 54.54; 4x200R- 2- BSMS (Matthews, Russell, Anna Weigel, Kylie Monson), 1:55.85; 4x400R- 3- BSMS (Kennedy Kudronowicz, Klotz, Weigel, Monson), 4:32.39; 4- Belmont (Moctezuma-Zayas, Abby Reuter, Mattea Kramer, Lizzy Haag), 4:35.95; 4x800R- 2- BSMS (Winter, Eve Nottrott, Reilly, H. Sigwarth), 11:05.65; PV- 2- Russell, BSMS, 8’6”; 5- Monson, BSMS, 7’0”; HJ- 5- Haag, Bel, 4’4”; 6- Kudronowicz, BSMS, 4’4”; LJ- 3- Law, BSMS, 15’7”; 4- Weigel, BSMS,15’3.25”; 6- Triem, BH, 14’11.25”; TJ- 4- Klotz, BSMS, 31’2”; 5- Natalie Leuzinger, BH, 30’9”; 6- Kaylee Marty, BH, 30’6”; SP- 2- Sasha Wrege, Bel, 31’10”; 4- Megan Greenfield, BSMS, 30’8”; 6- Makayla Krantz, Bel, 27’9”; D- 2- Wrege, Bel, 106’7”; 3- Elsie deHaan, Bel, 102’9”; 4- Greenfield, BSMS, 86’9”; 5- Melanie Knuth, BSMS, 82’0”; 8- Krantz, Bel, 77’6”. 

Boys Scores: Benton/Scales Mound/Shullsburg 161, River Ridge 137, Cassville/Potosi 135.5, Pecatonica/Argyle 103, Monticello 51.5,  Belmont 41, Black Hawk 28, Albany 21. 

Area Placewinners: 200- 8- Jared Vosberg, BH, 24.85; 400- 2- Chandler Kelly, BSMS, 52.92; 4- Vosberg, BH, 54.71; 800- 5- Dylan Heim, BSMS, 2:18.77; 7- Zach Mester, Bel, 2:22.21; 1600- 4- Brady Johnston, Bel, 5:01.32; 5- Nic Davis, BSMS,5:04.77; 3200- 6- N. Davis, BSMS, 11:18.27; 8- Jackson Klang, BSMS, 11:20.52; 110HH- 3- Gabe Liebberr, BSMS, 17.76; 5- Trenton Shepherd, Bel, 19.93; 300LH- 4- Liebberr, BSMS, 45.88; 4x200R- 2- BSMS (Liebberr, Dominick Cummins, Evan Graves, Caleb O'Neill), 1:37.27; 4- Belmont (Christian Fure, Andrew Weber, Troy Johnson, Seth Peters), 1:45.11; 4x800R- 3- BSMS (Troy Turpin, James Haas, Klang, N. Davis), 9:08.90; PV- 2- N. Davis, BSMS, 10’6”; 6- Cody Blosch, BH, 8’0”; 8- Jake Fawcett, BSMS, 7’0”; HJ- 2- Tyler Allen, BSMS, 5’6”; 5tie- Johnson, Bel, 5’0”; LJ- 2- Matt Davis, BSMS, 20’7”; 8- Trenton Shepherd, Bel, 16’9.75”; TJ- 3- O’Neill, BSMS, 38’1.5”; 4- Weber, Bel, 38’0”; 6- Sam Townsend, BSMS, 37’0.25”; 7- Blosch, BH, 36’6.25”; 8- Allen, BSMS, 35’5”; SP- 3- Holden Murphy, BSMS, 42’3”; 4- Zade Jones, BSMS, 41’4”; 7- Oren Charles, BSMS, 38’1”; D- 2- Murphy, BSMS, 129’11”; 7- Karl Seffrood, BH, 98’7”.

At UW-Platteville, on Monday, May 13   

 


Please wait ...