DICKEYVILLE—The Grant County winners of the 2016 fire prevention poster contest were awarded certificates and prize money at a ceremony at the Dickeyville-Paris Fire Department on April 11. The contest is open to students in kindergarten through eighth grade. Those winning first in their grade level at the local fire departments move on to the county competition. The posters placing first in each grade level at the county level proceed to the state contest.
This year three Grant County competitors placed in the state contest: fifth grader Diana Herbers of St. Mary School in Bloomington received third at state; seventh grader Kaitlyn Kirschbaum of Lancaster middle School in Lancaster received first at state; and eighth grader Molly Schmitt of Holy Ghost-Immaculate Conception School in Dickeyville received second at state.
The following Grant County students were county level winners in the 2016 fire prevention poster contest:
Kindergarten:
First place – Joshua Winter, St. Clement School, Lancaster
Second place – Charlie Martin, St. Mary School, Bloomington
Third place – Colin Brant, Holy Ghost Immaculate Conception School, Kieler
First place – Mitchell Laufenberg, Cassville Elementary School, Cassville
Second place – Charlee Kaiser, Holy Ghost Immaculate Conception School, Kieler
Third place – Calisa Alderson, St. Clement School, Lancaster
Second Grade:
First place – Irelyn Kasten, St. Charles School, Cassville
Second place – Sosie Hoffman, St. Clement School, Lancaster
Third place – Molly Roe, Cassville Elementary School, Cassville
Third Grade:
First place – Tyler Breuer, St. Mary School, Bloomington
Second place – Asiah McDonald, Cassville Elementary School, Cassville
Third place – Kylie Olmstead, St. Clement School, Lancaster
Fourth Grade:
First place – Trinity Ihm, St. Clement School, Lancaster
Second place – Morgan Muller, Holy Ghost Immaculate Conception School, Kieler
Third place – Riley Infield, St. Charles School, Cassville
Fifth Grade:
First place – Keyerah Bartow, Holy Ghost Immaculate Conception School, Kieler
Second place – Diana Herbers, St. Mary School, Bloomington (3rd at state)
Third place – Heath Rauch, St. Charles School, Cassville
Sixth Grade:
First place – Maddison Carl, Holy Ghost Immaculate Conception School, Dickeyville
Second place – Kelsey NeCollins, St. Clement School, Lancaster
Third place – Madelyn Thornton, St. Mary School, Bloomington
Seventh Grade:
First place – Kaitlyn Kirschbaum, Lancaster Middle School, Lancaster (1st at state)
Second place – Connor Mason, River Ridge School, Bloomington
Third place – Makenzie Wiest, St. Charles School, Cassvi
Delete - Merge UpEighth Grade:
First place – Dylan Duve, Holy Ghost Immaculate Conception School, Kieler
Second place – Molly Schmitt, Holy Ghost Immaculate Conception School, Dickeyville (2nd at state)
Third place – Anna Kartman, St. Charles School, Cassville